12. výročné fórum dunajskej stratégie – súhrnná správa

  • 14.11.2023

V dňoch 24.-25. októbra 2023 sa v slovinskom Brde pri Kranju konalo už dvanáste výročné fórum dunajskej stratégie (EUSDR).

Počas 12. výročného fóra EUSDR sa konalo aj spoločné stretnutie ministrov zodpovedných za EUSDR. Výsledkom stretnutia bolo spoločné vyhlásenie ministrov, ktoré odsudzuje pokračovanie nevyprovokovanej a neodôvodnenej ruskej agresívnej vojny na Ukrajine. Vyhlásenie sa dotýka aj energetických výziev, zlepšenia dopravnej infraštruktúry, Európskej zelenej dohody, rozširovania EÚ, zapojenia mládeže a podobne.

Na oficiálnom otvorení fóra vystúpili organizátori fóra. Tanja Fajon (podpredsedníčka vlády a ministerka zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovinska) privítala účastníkov a vyjadrila vďaku za podporu, ktorú dostali počas prírodných katastrof v Slovinsku v roku 2023. Vo svojom príhovore sa venovala významu makroregionálnej spolupráce pri riešení problémov, ktoré predstavuje migrácia, boli zdôraznené katastrofálne záplavy, vojenská agresia Ruska ako aj dôležitosť zapojenia mládeže do aktivít stratégie. Aleksander Jevšek (minister kohézie a regionálneho rozvoja Slovinska) zdôraznil význam kohéznej politiky a regionálneho rozvoja pri presadzovaní stratégie. Zdôraznil význam integrácie makroregionálnych priorít do národného plánovania. Elisa Ferreira (európska komisárka pre súdržnosť a reformy) vo videopríhovore zdôraznila úspechy spoločného úsilia v rámci EUSDR a poukázala na pretrvávajúce výzvy, ako sú nedostatok zručností v malých a stredných podnikoch a vysoký počet nezamestnaných mladých Európanov. Potrebné je diverzifikovať zdroje energie tvárou v tvár klimatickým zmenám a ruskej agresii. Cieľom stratégie pre dunajský región je podporovať európskych členov vrátane Ukrajiny, Moldavska a krajín západného. Eurokomisárka poďakovala organizátorom 12. výročného fóra EUSDR a Slovinsku za ich príspevky počas predsedníctva EUSDR a zaželala všetko najlepšie nadchádzajúcemu rakúskemu predsedníctvu EUSDR.

Na plenárnom paneli na vysokej úrovni vystúpil celý rad vysokých politických predstaviteľov krajín dunajského regiónu. Účastníci zasadnutia zdieľali svoje pohľady na význam stratégie pri riešení spoločných výziev a vyjadrili optimizmus nad súčasnou dynamikou rozširovania EÚ, o čom je potrebné občanov aj jestvujúce členské štáty EÚ. Ďalšími témami panelu boli aj kríza na Strednom východe, regionálna spolupráca, zdieľanie poznatkov a vedomostí, zosúladenie politík s normami EÚ, prístup k fondom a podobne.

Osobitné zasadnutie bolo venované aj Programu dunajského regiónu, na ktorom zástupcovia riadiaceho orgánu predstavili ciele programu a jeho význam pre implementáciu EUSDR. Poukázalo sa na to, že hlavnými výzvami pre vstup do EÚ sú implementácia európskych právnych predpisov a politík, zníženie úniku mozgov, chudoby a migrácie, prehlbovanie a rozširovanie reforiem a transformácia dizajnu ekonomiky s cieľom vytvárať regulačné inštitúcie, normy a politiky, čo je črtou trhovo orientovanej ekonomiky.

Súčasťou fóra bol aj rad workshopov a sprievodných podujatí, ktoré boli zamerané na budovanie poznatkovo orientovanej spoločnosti, vplyv veľkých mobilitných projektov na zlepšenie konektivity v regióne, posilnenie vodíkovej ekonomiky, vodohospodárske otázky z pohľadu novej dekády, strategické plánovanie a rozpočtovanie.

Počas fóra slovinská vicepremiérka Tanja Fajon odovzdala predsedníctvo dunajskej stratégie Alexandrovi Schallenbergovi, rakúskemu ministrovi európskych a medzinárodných záležitostí. Rakúsko bude predsedať stratégii do konca roka 2024 pod sloganom „Formovanie transformácie, vytváranie príležitostí: Prosperujúci, odolný a bezpečný dunajský región“.


Súhrnná správa z 12. výročného fóra